Salihli Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Salihli Ziraat Odası > Haberler > Ispanak tarlada kaldı, üretici isyan etti!

Ispanak tarlada kaldı, üretici isyan etti!

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, ıspanak üreticilerini tarlalarında ziyaret etti. Bu yıl 2,5 TL fiyat beklentisi olan ıspanağı toptancının 80 kuruştan satın aldığını ifade eden ıspanak üreticileri, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istedi. Vatandaşlara da seslenen üreticiler, “Ürünlerimiz, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün verdiği ilaçlarla yapılıyor, kalıntılı bir ilaç yok. Ottan korkmayın. Ispanak oldukça sağlıklı, çocuklarımıza güvenle yedirebileceğimiz bir ürün” ifadelerini kullandı.

Ispanakla ilgili son günlerde ortaya çıkan iddialar nedeniyle çiftçilerin ürünleri tarlada kaldı. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, ilçenin en fazla ıspanak üreten çiftçileri Yılmaz Kaya ve Hüsamettin Aladağ’ı tarlalarında ziyaret etti.

2,5 TL BEKLİYORLARDI, 80 KURUŞTAN SATIN ALINDI

Ispanak üreticisi Yılmaz Kaya, Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç’a durumlarını anlatarak, “Biz hem üretici, hem de tüccarız. Kademe kademe ektiğimiz ıspanakları bu dönem çok iyi hazırlamamıza rağmen bir türlü piyasayı tutturamadık. Tutturamamamızın en büyük sebebi bazı dedikodular oldu. Tabii ki bu geçici bir olay ama ürün bu dedikodunun geçmesini beklemiyor, tarlada ürünler kalıyor. Ürünler tarlada kaldığı sürece ilaççıyı, gübreciyi, tohumcuyu, işçiyi, herkesi etkiliyor. Bu ürünler bir giderle ortaya çıkıyor. Biz bunları satamadığımız zaman diğer esnafı yoruyoruz, karşılıklı bir çöküş oluyor. Normalde ıspanağın maliyeti 2 TL. Biz 2,5 TL fiyat beklentisindeydik, şu anda toptancı 80 kuruştan ıspanak satın alıyor” dedi.

“KALINTILI BİR İLAÇ YOK”

Kaya, “Bizim vatandaşlarımızdan tek beklentimiz korkmamaları. Ottan korkmayın. Ispanak oldukça sağlıklı, çocuklarımıza güvenle yedirebileceğimiz bir ürün. Bizim devletten de beklentimiz var. Ziraat Odaları, İlçe Tarım Müdürlükleri ve Bakanlığın ıspanak konusunda insanlarımızı bilinçlendirmesi lazım. Toplumsal olarak örgütlenmemiz lazım. Devlet buna el atmalı, insanlar korkmamalı. Zaten ürünler, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün verdiği ilaçlarla yapılıyor, kalıntılı bir ilaç yok. İnsanlar bunu öğrenirse, bilinçlenirse ıspanağı yemeye devam edecekler. O zaman da ortada bir sorun kalmayacak” ifadelerini kullandı.

“ISPANAK ÜRETİCİLERİMİZ MAĞDUR DURUMDA”

Ispanak üreticilerinin mağduriyetine ilişkin açıklama yapan Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da şu ifadeleri kullandı, “Şu an bulunduğumuz Taytan Mahallesi, Salihli’nin en büyük mahallelerinden bir tanesi. Ayrıca, ekili dekar olarak da ilçenin en büyük bölgelerinden biri. Üreticilerimiz, Salihli ovasının kışlık sebze ve meyvesini en fazla hazırlayan arkadaşlarımızdır. Ayrıca, odamızın ÇKS kayıtlarına göre en fazla ıspanağı üreten çiftçilerimizdir. Ispanak üreten bu iki üreticimiz fiyatlardan ve hoş olmayan dedikoduların yayılmasından doğru ciddi anlamda mağdur durumdalar. Ispanak üreticilerimizin sorunlarının çözülmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız”